Откриване на фирма: видове, регистрация, стартиране
Вписването на търговско дружество в Търговския регистър отнема няколко работни дни. Преди да предприемете тази стъпка, трябва да си отговорите на няколко важни въпроса.
Каква фирма да открия? Какви са изискванията и стъпките по регистрацията? Какво още трябва да се направи, когато новата фирма започне дейност?
В тази статия ще разгледаме основните аспекти на целия процес по откриване на фирма. При допълнителни въпроси или нужда от консултация, свържете се с нас.
Каква фирма да открия: видове дружества
Официалното значение на думата “фирма” съгласно Търговския закон е наименованието, под което търговецът упражнява дейността си. Неформално (разговорно) думата “фирма” широко се използва за “дружество”.
Преди да пристъпите към откриване на фирма, първо трябва да изберете най-подходящата правна форма за вашето търговско дружество. Това ще зависи от редица фактори като:
- Начален капитал
- Съдружници
- Отговорност
- Дължими данъци
В България най-често се извършва регистрация на ООД, като най-подходящ модел за малкия и среден бизнес. ООД се регистрира с минимум двама съдружници, като те носят ограничена отговорност до размера на участието си в капитала.
В случай че нямате съдружници, но искате да се възползвате от подобен модел, можете да пристъпите към регистрация на ЕООД (еднолично дружество с ограничена отговорност).
Друга възможност за физическите лица е да се регистрират като Едноличен търговец (ЕТ).
Големите корпорации могат да регистрират Акционерно дружество (АД).
Партньорствата могат да бъдат регистрирани и като:
- Събирателно дружество (СТ)
- Командитно дружество (КТ) или
- Командитно дружество с акции (КТА).
За повече подробности, прочетете статията ни за видове търговски дружества.
Ако се нуждаете от съдействие при избора на най-подходящия тип дружество и при регистрацията на фирмата си, свържете се с нас.
В случай, че се нуждаете от консултация и съдействие от експертни адвокати, свържете се с нас.
Регистрация на фирма в Търговския регистър
Подготвителният етап от откриването на фирма включва:
- Избор на тип търговско дружество
- Избор на име на фирмата - то трябва да бъде уникално
- Определяне на предмет на дейност на фирмата
- Определяне на учредители (съдружници) на компанията
- Определяне на управител на дружеството
- Избиране на седалище и адрес на фирмата.
Стъпки за регистрация на фирма
- Откриване на набирателна сметка за фирмата
- Внасяне на капитал в банковата сметка на фирмата
- Плащане на държавната такса за регистрация
- Подготвяне на необходимите документи за регистрацията на фирмата
- Подаване на образец от подпис на Управителя на фирмата, плюс нотариална заверка
- Регистриране на фирмата в Търговския регистър.
Необходими документи за регистрация на фирма
Документите, които се подават в ТР при регистрация на фирма зависят от типа дружество. Основният пакет задължителни документи включва:
- Заявление по образец
- Документи от банката за внесен капитал, открита набирателна сметка, платена държавна такса
- Документи за учредяването на дружеството и избор на управител (напр. Дружествен договор и Протокол от Общото събрание за ООД и пр.)
- Декларации (напр. Декларация по чл 13 ал 4 от ЗТР и др.)
- Нотариално завереното съгласие на Управителя и образец от подписа.
Документите могат да се подадат на място в Търговския регистър или онлайн (с електронен подпис).
Важно е да отбележим, че във втория случай държавната такса е два пъти по-ниска.
Ако имате нужда от съдействие при изготвянето на необходимите документи и подаването им в Търговския регистър, свържете се с нас.
Регистрация на фирма: цена и срок
Вписването на най-често регистрираните ООД и ЕООД отнема около 3 работни дни при добре подготвени документи.
При подаване на документите на място, цената е 110 лв. Онлайн услугата струва 55 лв.
Това са най-основните факти, свързани с регистрацията на фирма. За повече подробности, прочетете статията ни тук.
Стартиране: Какво е необходимо след регистрацията?
Първи стъпки след регистрацията в ТР за една новорегистрирана фирма включват:
- Издаване на фирмен печат
- Получаване на лиценз
- Откриване на разплащателна сметка / регистриране на касов апарат
- Осигуряване на управителите
- Трудови и граждански договори
- Счетоводство
- Регистрация по ДДС
Издаването на фирмен печат не се изисква по закон. Документите на фирмата се подписват от управителя. Именно затова той подава нотариално заверен образец от подписа си в ТР при регистрирането на фирмата.
Полагането на фирмен печат обаче е широко разпространена практика и някои бюрократи го изискват.
Лиценз за извършване на дейност се налага при определен тип услуги, които подлежат на допълнителни регулации и контрол. Тази процедура пред държавен орган, различен от ТР, засяга например сфери като:
- Застраховане и банково дело
- Фармация и медицина
- Туроператорски услуги
- Таксиметрови услуги
- Превозвачески и спедиторски услуги
Откриването на разплащателна сметка или регистрирането на касов апарат е необходимо, за да могат клиентите ви да извършват плащания към вашата фирма.
В случай че тези плащания се извършват в брой, ще трябва да закупите касов апарат. Той се регистрира и има дистанционна връзка с НАП.
Разплащателната сметка е необходима, ако плащанията ще се извършват по банков път. Касовият апарат не е подходящо решение за онлайн търговците например.
С помощта на онлайн банкиране и електронен подпис, можете да управлявате средствата си много по-лесно онлайн.
След като фирмата започне да осъществява дейност, управителят подава специална декларация в НАП. Тази декларация за започване на дейност се подава в срок от 7 дни в ТД на НАП по местоживеене.
Управителите подават декларации за самоосигуряващи се лица. Това им дава възможност да изберат на какъв доход да се осигуряват.
Трудови и граждански договори фирмите сключват със служителите си. Кой от двата типа договор е по-подходящ ще зависи от дейността на фирмата.
Трудовите договори се сключват по Кодекса на труда. Те налагат редица изисквания към работодателя по отношение на назначаване, управление и освобождаване на служителите.
Граждански договор се сключва съгласно Закона за задълженията и договорите.
Каква е основната разлика между трудовия и гражданския договор? Гражданският урежда резултата, който трябва да бъде постигнат, докато трудовия - процеса по полагане на труд.
Ако имате нужда от съдействие при изготвянето на трудов или граждански договор, свържете се с нас.
Доброто счетоводство е много важно за една новорегистрирана фирма, започнала дейност. То е изключително отговорно и допускането на грешки може да доведе до санкции от страна на държавните органи.
Счетоводната дейност е особено важна за фирмите, регистрирани по ЗДДС. Първата причина е, че при самата регистрация НАП извършва проверки. Втората е, че регистрираните по ДДС фирми подават счетоводна информация ежемесечно.
Какво е ДДС и задължителна ли е регистрацията?
ДДС е данък, плащан от потребителите. Той е фиксиран: 20% върху стойността на стоката или услугата. Това означава, че оскъпява крайната цена на предлагания продукт.
Регистрацията на фирма по ДДС не е задължителна за новорегистрираните фирми.
Някои предприятия избират да се регистрират доброволно, защото процедурата е много по-олекотена.
Задължителна е регистрацията по ДДС за всички лица, достигнали оборот от 50 000 лв за 12 календарни месеца. Не е необходимо да изчаквате изтичането на 12-месечния период. Ако оборотът ви достигне сумата от 50 000 лв по-рано, можете да пристъпите към регистрация по ДДС.
Не се регистрират по ДДС обикновено малки фирми, работещи в сферата на услугите. Регистрацията не е препоръчителна и ако фирмата се занимава с купуване на стоки или услуги от лица, нерегистрирани по ДДС.
Процедурата по регистрация по ЗДДС започва с подаване на заявление по образец. След това служители на НАП извършват проверка на документите и дейността на фирмата. Обикновено се изискват фактури и отчети, документиращи оборота на фирмата и имуществото й. Цялата процедура обичайно отнема 1 до 2 седмици.
За повече подробности по темата, прочетете статията ни, посветена на регистрация по ДДС.
В случай, че се нуждаете от консултация и съдействие от експертни адвокати, свържете се с нас.
Заключение
Сега вече сте запознати с видовете търговски дружества, които могат да се регистрират в България и основните стъпки по откриване на фирма.
Целият процес обхваща подготовка на документи, регистрация, има и допълнителни законови изисквания преди стартирането на дейност. Ако имате нужда от съдействие и консултация във връзка с откриването на фирма и всякакви други правни въпроси, свържете се с нас.
Адвокатска кантора „Данаилова, Тодоров и партньори“ е лидер в областта на търговското, облигационното, трудовото, административното и данъчното право.