Кодекс на труда: Важни аспекти и промени през 2020 г.
Важно е да сте наясно с разпоредбите от Кодекс на труда, за да знаете какви са вашите права и задължения. В противен случай е възможно да се сблъскате с излишни главоболия и санкции.
Разбира се, не е лесно да се следят всички нови закони, а и не е необходимо да се знаят наизуст. За целта е достатъчно да имате добър адвокат по трудово право, който да ви съветва.
Нека видим какво урежда Кодексът на труда и какви са последните предложения за изменения в него от тази година.
Кодекс на труда: Какво урежда?
Кодексът на труда урежда трудовите отношения между работодателя и работника или служителя, както и други непосредствено свързани с тях отношения.
Целта на Кодекса е да се осигури свобода и закрила на труда, достойни и справедливи условия за изпълнение на трудовите задължения, а също и осъществяване на социален диалог между държавата, служителите/работниците, работодателите и техните организации във връзка с уреждането на трудовите и свързаните с тях отношения.
Важни аспекти в Кодекс на труда
Кодексът на труда е сред законите, които вълнуват най-много хора. Ето защо сме публикували редица статии по най-важните въпроси, за които този Кодекс се прилага.
Разгледайте следните теми и ако има въпрос, който ви интересува, а все още не е обсъден, не се колебайте да се свържете с нас.
- Уволнение на работници и служители - как се прекратява трудов договор по желание на работодателя или на служителя, уволнение при извънредно положение и закрила от уволнение.
- Обезщетение при съкращение - кога се дължи и как се изчислява?
- Обезщетение при трудова злополука
- Специфики и сключване на трудов договор - включително какво трябва да съдържа всеки трудов договор, какво е времетраенето му, какъв срок за изпитване на служителя от постъпването му на работа се определя и още особености.
- Всичко за платения годишен отпуск
- Прекратяване на трудов договор по чл. 326 и чл. 325 от КТ - включително как трудовият договор се прекратява при изтичането на срока, който е бил предварително уговорен, при изпълнение на определена работа, както и при невъзможност служителят да я изпълнява повече.
Последни предложения и промени в Кодекс на труда
Наскоро бяха внесени за обществено обсъждане определени промени в Кодекса на труда. Ето най-важните сред тях:
-
Кодексът на труда да се прилага вече и за чуждестранни работодатели по отношение на работниците и служителите им с място на работа в Република България, независимо от тяхната националност и дали са от държави-членки на Европейския съюз или не. Той да се прилага и за български работодатели, които наемат граждани на трети страни в чужбина.
За място на работата да се счита седалището на предприятието, с което е сключен трудовият договор, доколкото друго не е уговорено в договора или не следва от характера на работата (чл. 66).
-
Излизането в отпуск да е възможно при минимум 4 месеца трудов стаж.
Досега законът гласеше, че всеки работник или служител трябва да е натрупал най-малко 8 месеца трудов стаж на позицията, ако иска да излезе в платен отпуск. Сега този период се съкращава наполовина.
-
За трудов стаж да се признава и времето на работа в международна организация, в която членува България.
Такива организации са например НАТО и ООН.
- За трудов стаж да се признава и времето, през което работодателят не е успял да намери подходяща позиция за бременна служителка или служител с ТЕЛК.
- Предвижда се легална дефиниция на понятието “системно нарушение на трудовата дисциплина”, което е едно от основанията за дисциплинарно уволнение.
Допълнението по тази точка е приветствано от мнозина специалисти, тъй като към момента не съществува легална дефиниция за “системно” нарушаване на дисциплината. Това води до много правни спорове и противоречиви съдебни решения.
Проблемът се корени в това, че Кодексът на труда не допуска за едно и също нарушение да се налага повече от едно наказание. Тоест не е ясно възможно ли е ако за едно закъснение на работника/служителя му е направена забележка или наложена определена санкция, той да бъде наказан с дисциплинарно уволнение заради същото провинение.
Отговорът според новите предложения за изменения в Кодекса на труда: Системни нарушения на трудовата дисциплина са три или повече нарушения на трудовата дисциплина, извършени за период от една година, като за поне едно от тях не е налагано дисциплинарно наказание и за налагането му не са изтекли установените срокове, а за тези, за които са налагани - дисциплинарните наказания не са заличени по съответния ред.
Така работодателите биха получили повече спокойствие и сигурност, тъй като в противен случай съществува риск незаконосъобразно наложено дисциплинарно наказание да бъде оспорено пред съда и служителят да бъде възстановен на работа, както и да му се присъди обезщетение.
В случай, че се нуждаете от консултация и съдействие от експертни адвокати, свържете се с нас.
Адвокати по трудово право и ползите от тях
Трудовите отношения са едни от основните в нашия живот. За съжаление, много хора се оказват несправедливо ощетени поради липса на добро познание на Кодекса на труда и не успяват да защитят правата си.
Важно е да сте наясно със своите задължения и права, за да не попадате в подобни ситуации. И все пак не е нужно да познавате закона като юрист. За важните моменти във всяко едно трудово правоотношение ще ви помогнат професионалисти.
Адвокатска кантора “Данаилова, Тодоров и партньори” е вече години наред сред лидерите в областта на трудовото право в престижната международна класация Chambers and Partners.
Нашите висококвалифицирани адвокати предлагат консултации, съдействие и изготвяне на всякакви документи във връзка с уреждане на трудовите правоотношения между работодател и работник/служител. Това включва и изготвянето на вътрешни актове на работодателя (например правила за вътрешния трудов ред, етичен кодекс и т.н.), като се взима под внимание специфичната дейност.
Ето по-конкректен списък с основните правни услуги, които предлагаме:
- Изготвяне, промяна и прекратяване на трудови договори, проектодоговори, споразумения, длъжностни характеристики, анекси и още всякакви документи, които са свързани с трудовото законодателство;
- Подготвяне на колективни трудови договори плюс преговори със синдикални организации;
- Експертна проверка на документи и запознаване на клиента с правата и задълженията му, както и с полагаемите компенсации;
- Преструктуриране и промяна в организацията на труда;
- Съкращение и (масово) уволнение на персонал, както и незаконно такова;
- Внимателна експертна проверка на основанието за прекратяване на трудовото правоотношение;
- Искове за отмяна на незаконно уволнение, възстановяване на работа, обезщетения и други;
- Правни становища по всякакви свързани въпроси;
- Аспекти като дисциплинарно производство и дисциплинарна отговорност на служителите/работниците;
- Имуществена отговорност на наетите лица;
- Работодателска отговорност към наетите на трудов договор служители относно: осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд; застраховки; закрила при уволнение; продължителност на работното време; извънреден труд; трудоустрояване; командироване; трудово възнаграждение и системи за изплащането му; неизползван отпуск при прекратяване на трудов договор и още;
- Въпроси покрай предоставянето на временна работа – изготвяне на трудови договори с предприятие, което осигурява такава; изготвяне на договори между предприятие, осигуряващо временна работа и предприятие ползвател по смисъла на Кодекса на труда;
- Професионално консултиране на работодатели и служители/работници във връзка с уреждането на статута на пребиваване и работа на чужденци, които са наети и полагащи труд в страната;
- Професионално консултиране по трудовоправни въпроси относно защита на личните данни;
- Медиация и съдействие при воденето на преговори между работодатели и служители/работници и техните представители за ефикасно извънсъдебно разрешаване на трудови спорове;
- Представителство и защита пред Инспекцията по труда, НОИ, Националната агенция за приходите и други институции и компетентни административни органи, синдикални органи; процесуално представителство пред съдебни инстанции.
Този списък има за цел да ви ориентира за какви примерни въпроси можете да се свържете с нас, но не е в никакъв случай изчерпателен.
Накратко, правните ни експерти следят за спазването на нормативните актове, регламентиращи изменение на трудовото правоотношение, безопасност и закрила на труда. Адвокатите ни консултират както работодатели, така и служители или работници. Нашите експерти оказват съдействие за разрешаването на всякакви казуси по трудово и осигурително право в цялата страна.
Заключение
Сега знаете какво урежда Кодекс на труда и какви са най-новите предложения за промени в него. Важно е да ги следите, за да сте наясно с правата и задълженията си в тази област.
Нуждаете ли се от консултация и съдействие от добър адвокат по трудово право? Потърсете ни. Адвокатска кантора “Данаилова, Тодоров и партньори” е винаги насреща.
Адвокатска кантора „Данаилова, Тодоров и партньори“ е лидер в областта на търговското, облигационното, трудовото, административното и данъчното право.