Ноу хау (know how): какво трябва да знаете
В тази статия ще разгледаме какво представлява ноу-хау, как можете да го защитите и какво трябва да се включи в договор за предаването му. Ако имате допълнителни въпроси, свържете се с нас.
Какво означава ноу-хау?
Ноу-хау представлява специфично знание, необходимо за изпълняването на определена задача или дейност.
То се различава от теоретичното знание с това, че включва практически опит (личен или колективен). Често този опит (или технология) се оказва по-важен от теоретичното знание, тъй като може да бъде приложен директно за постигането на определен резултат.
Основните характеристики на това специфично знание, е че то:
- е съществено за решаването на дадена задача
- може да бъде обособено и описано
- се пази в тайна.
В някои правни системи ноу-хау се счита за интелектуална собственост и съответно подлежи на защита, купуване и продаване.
Каква е разликата между ноу-хау и патент?
Патентът е форма на интелектуална собственост, включваща набор от изключителни права. Те се предоставят на изобретателя за ограничен период от време в замяна на публичното оповестяване на съответното изобретение.
Ноу-хау, от друга страна, представлява знание, което се пази в тайна.
Ноу-хау в Търговския закон
В Търговския закон се използва понятието “производствен опит” (чл. 587, ал. 1 ТЗ), а договорът за отстъпване на това специфично знание е регламентиран като лицензионен.
Разликата с останалите лицензионни договори се състои в това, че предметът при договора за ноу-хау представлява знание или опит.
В случай, че се нуждаете от консултация и съдействие от експертни адвокати, свържете се с нас.
Защита на ноу-хау
Законовата рамка създава възможност за защита на вашето ноу-хау чрез договарянето на задължение за пазене на търговска тайна от страна на:
- Служители и търговски партньори на фирмата
- Търговски представители и посредници на фирмата
- Проверители/ одитори на ГФО на фирмата
Често това се случва чрез включването на клауза за конфиденциалност в договорите със служителите.
В чужбина, а вече и у нас, компаниите сключват със своите служители, консултанти и подизпълнители NDA (Non-disclosure agreement) - споразумение за конфиденциалност.
При неспазване на това споразумение следват дисциплинарни наказания, вкл. уволнение или се заплаща неустойка, ако е договорена в споразумението. Тя може да се плати доброволно или да се потърси по съдебен ред.
Договор за ноу-хау
С договор за отстъпване на ноу-хау едно лице се съгласява да предостави специфично знание на друго лице срещу възнаграждение.
Страни по договора могат да бъдат както физически, така и юридически лица.
Основните клаузи на договор за ноу-хау трябва да договорят:
- какво точно представлява специфичното знание;
- как ще бъде предадено то;
- срокът за предаване;
- възнаграждението, което следва да се заплати;
- задължението за запазване на специфичния опит в тайна;
- неустойка в случай на неизпълнение.
Заключение
Запознахме ви с основните характеристики на ноу-хау, как може да се защити това специфично знание и сключването на договор за предаването му. Ако имате нужда от допълнителна консултация или съдействие при изготвянето на договор, свържете се с нас.
Адвокатска кантора „Данаилова, Тодоров и партньори“ е лидер и в областта на търговското, облигационното, трудовото, административното и данъчното право.