Нов ред за обявяване на годишните финансови отчети (ГФО)
На 24.04.2020 г. бяха обнародвани изменения в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел („ЗТРРЮЛНЦ“). Законодателните промени засягат реда за обявяване на ГФО и съпровождащите ги документи.
Следните изменения ще влязат в сила на 01.01.2022 г. и се изразяват в следното:
- Процедурата за обявяване по електронен път на ГФО и годишни доклади за дейността ще бъде подчинена на допълнителни правила по Закона за статистиката. По-конкретно към заявленията за обявяване на съответните актове ще се прилагат следните документи:
- попълнени статистически формуляри за задължителни изследвания, включени в Националната статистическа програма. За формулярите са утвърдени съответните образци със заповед на председателя на Националния статистически институт („НСИ“);
- годишен отчет за дейността, който се подава пред НСИ, включващ съответните статистически справки и счетоводни документи.
-
Така посочените допълнителни изисквания ще бъдат актуализирани със заповед, издадена съвместно от председателя на НСИ и изпълнителните директори на Националната агенция за приходите и Агенцията по вписванията. Заповедта ще бъде обнародвана в Държавен вестник.
- Известни въпроси поражда новата регламентация за обявяване декларации за липса на дейност по чл. 38, ал. 9, т. 2, буква „а“ от Закона за счетоводството. Съгласно измененията е възможно, но не задължително заявленията за обявяване на тези декларации да се подават съгласно новия ред, описан в т. 1 на настоящата статия. Липсата на друга регламентация води до извода, че заявителите ще могат да изберат и досега действащия ред за обявяване на декларациите.
-
Причините за въвеждането на въпросната алтернативна възможност предстои да бъдат изяснени. Повече информация ще бъде достъпна след обнародването на съвместната заповед на директора на НСИ и изпълнителните директори на Национална агенция за приходите и Агенцията по вписванията.
- Съгласно новите изменения отпада заплащането на държавни такси за обявяване на следните актове:
- ГФО и консолидирани финансови отчети, ведно със съпровождащите ги документи, включително, но не само докладите по Глава седма от Закона за счетоводството (годишни и консолидирани доклади за дейността и др.);
- декларациите за липса на дейност по чл. 38, ал. 9, т. 2, буква „а“ от Закона за счетоводството.
Считано от 24.04.2020 г. влезе в сила и нова разпоредба относно производствата по обявяване на ГФО и годишни доклади за дейността, които са започнали, но не са приключили към 01.01.2022 г. (§ 5. от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на ЗТРРЮЛНЦ). По отношение на тези производства прилагането на декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ ще води до отпадане необходимостта да се прилагат други документи, удостоверяващи приемането по надлежния ред от органите заявителя на ГФО и годишни доклади за дейността.
Следва да се има предвид, че по отношение на някои категории заявители, включително микро, малки и средни предприятия, доказването на горепосоченото обстоятелство понастоящем се извършва с декларация – Приложение № 3 към Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Този ред на доказване бе въведен неотдавна с чл. 62а, ал. 2, т. 2 от същата наредба. Предвид обстоятелството, че наредбата е подзаконов нормативен акт и не може да противоречи на изменения ЗТРРЮЛНЦ, то представянето на декларация – Приложение № 3 към същата наредба следва да отпадне, считано до 1.01.2022 г.
В случай, че се нуждаете от консултация и съдействие от експертни адвокати, свържете се с нас.
Адвокатска кантора „Данаилова, Тодоров и партньори“ е лидер в областта на търговското, облигационното, трудовото, административното и данъчното право.