Кадастър: същност, услуги и справки
Кадастърът представлява опис на поземлените имоти. Какви данни съдържа информационната система и какви услуги и справки предлага? Отговори от “Данаилова, Тодоров и партньори”.
При необходимост от съдействие или допълнителна информация, не се колебайте да се свържете с нас.
Кадастър: какво представлява?
Кадастърът е съвкупност от данни за местоположението, границите и размерите на недвижимите имоти в България - поземлени имоти, сгради (включително на “груб строеж”) и самостоятелни обекти.
Кадастралната карта или план представя изображение на имотите с техните граници и кадастрални идентификатори.
Агенцията по геодезия, картография и кадастър към МРРБ създава, съхранява и поддържа кадастъра, който е свързан двустранно с Имотния регистър въз основа на идентификаторите на имотите. Тази връзка осигурява и информация за носителите на права на собственост и други вещни права върху имотите.
Кадастърът разполага с Кадастрално-административна информационна система (КАИС), публично достъпна онлайн. Всеки гражданин може да се регистрира и да подава заявления за услуги и справки в системата. КАИС предлага:
- 12 услуги на Кадастрална карта
- 19 услуги от Геокартфонд
- 13 вида справки
Услуги на Кадастъра
Кадастралната карта покрива цялата територия на страната, включително земеделски и горски територии и урбанизирани територии (с изключение на малки населени места). Кадастърът съдържа информация за областни, общински центрове, Черноморието, курорти и пр.
Електронни услуги
Към момента всички справки и услуги в кадастъра са достъпни по електронен път и то не само в областните, но и в общинските центрове. Според последните промени в Закона, справки могат да се правят и от правоспособните инженери по геодезия.
Най-популярните услуги на кадастъра включват издаване на:
- скица на имот
- схема на самостоятелен обект в урбанизирана/ неурбанизирана територия
- удостоверение за приемане или неприемане на проект за изменение на кадастралната карта и кадастралните регистри
- удостоверение за наличие/ липса на данни
Търсене
Търсенето и разглеждането на имотите в картата е безплатно, като може да се търси:
- по идентификатор на имота (уникален код)
- по адрес на недвижимия имот
- чрез навигацията на картата в сайта
Изисквания за електронни услуги
Заявления за справки и услуги могат да се подават онлайн, след регистрация с потребителско име и парола. Голяма част от справките не изискват наличието на електронен подпис.
Единствено процедурите по изменение на кадастралната карта изискват електронен подпис с цел идентификация, тъй като става дума за промяна на граници или собственост върху даден имот. Това дава възможност цялата процедура да се осъществи онлайн.
Физически и юридически лица, които не разполагат с електронен подпис, могат да се възползват от тези услуги с помощта на адвоката си. Не се колебайте да се свържете с нас при необходимост от консултация или съдействие.
Другата предвидена възможност е заявлението да се подаде онлайн, а документът да бъде получен в офис на Агенцията.
Административни срокове
Сроковете за услугите на хартиен носител и в електронен вид са еднакви:
- 7 дни за обикновена услуга
- 3 дни за бърза услуга
Такси и плащания
Цената на електронните копия на удостоверенията е с 30% по-ниска от тази на хартиен носител. Например, докато скица на поземлен имот за 7 дни струва 20 лв. на хартиен носител, в електронен вид цената е 14 лв.
Предвидени са няколко възможни начина за извършване на плащания:
- виртуална сметка на регистриран потребител, захранвана чрез ePay или платежно нареждане
- банково нареждане
- интернет банкиране
При нужда от консултация и съдействие от добър адвокат, потърсете ни.
Адвокатска кантора „Данаилова, Тодоров и партньори“ е лидер в областта на търговското, облигационното, трудовото, административното и данъчното право.