Търговски регистър и регистър на ЮЛНЦ
Търговският регистър и регистърът за юридически лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) са електронна база данни, водена от Агенцията по вписванията към Министерството на правосъдието.
В Търговския регистър подлежат на вписване:
- търговци,
- клонове на чуждестранни търговци,
- юридически лица с нестопанска цел,
- клонове на чуждестранни ЮЛ с нестопанска цел,
- всички останали лица и фирми, задължени по закон.
Основни дейности
Търговският регистър поддържа следните дейности:
- Вписване на нови търговски дружества и/или сдружения, както и последващи промени;
- Обявяване на обстоятелства и актове;
- Подаване на годишни финансови отчети;
- Закриване на фирми.
В случай, че се нуждаете от консултация и съдействие от експертни адвокати, свържете се с нас.
Електронен портал
През 2020 г. с финансиране по оперативна програма “Добро управление” на Европейския съюз е създаден Единен портал за заявяване на електронни административни услуги към Агенция по вписванията. Той обединява базите данни на Търговския и Имотния регистър и осигурява лесен и бърз достъп до важна информация.
В електронния портал търговците и юридическите лица могат да:
- правят търсения и справки за физически лица, юридически лица и входящи номера (с ЕИК, име и ЕГН);
- да подават заявления и декларации онлайн с електронен подпис;
- да получават издадени удостоверения и преписи на документи.
В портала потребителите могат да открият още образци на заявления, нормативни уредби, засягащи Търговския регистър, както и актуални новини. Към момента регистърът няма мобилно приложение.
Подаване на документи
Заявления към Търговския регистър могат да се подават както в териториалните подразделения, така и през единния портал на Агенция по вписванията (с електронен подпис по всяко време).
При подаване на място към заявлението се прилагат и нотариално заверени документи. Те се сканират и прилагат към делото на съответния търговец или ЮЛНЦ. Уникалният входящ номер, който ще получите при подаване на заявлението, е във формат „ггггммддччммсс” - година, месец, ден, час, минута, секунда.
Длъжностното лице се произнася по заявлението в тридневен срок, освен ако законът не предвижда друго. Резултатът може да бъде постановяване на вписване, издаване на указания или отказ.
Такси, събирани от Търговския регистър
Най-често събираните таксите са за:
- регистрация или заявяване на промяна на ООД/ЕООД;
- регистрация или заявяване на промяна на АД/ЕАД;
- обявяване на годишен финансов отчет.
Забележка: безплатно е обявяването на декларация за липса на дейност.
Ако документите се подадат по електронен път, се дължат 50% от регулярната такса.
Международно сътрудничество
През 2022 г. българският ТР става пълноправен член на международния Форум на търговските регистри. Български представители ще участват за първи път в дискусии за нововъведения в областта на дружественото право и търговската регистрация. Крайната цел е чрез международно сътрудничество да се въведат подобрения на регистърната система в България.
Адвокатска кантора „Данаилова, Тодоров и партньори“ е лидер в областта на търговското право. Ако се нуждаете от съдействие или консултация при подаване на документи в Търговския регистър или в случай на отказ, не се колебайте да се свържете с нас.
Ако се нуждаете от съдействие при подаване на документи в Търговския регистър или в случай на отказ, не се колебайте да се свържете с нас. Адвокатска кантора „Данаилова, Тодоров и партньори“ е лидер в областта на търговското, облигационното, трудовото, административното и данъчното право.